Balans Shen

Zabiegi

Akupunktura terapeutyczna

Polega na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł przez skórę w strategicznych punktach ciała. Jest to kluczowy element tradycyjnej medycyny chińskiej, jest najczęściej stosowana w leczeniu bólu.
Coraz częściej wykorzystuje się ją do zachowania dobrego samopoczucia a także do radzenia sobie ze stresem.
Podczas zabiegu dochodzi do równoważenia przepływu energii Qi poprzez wkładanie  igieł w określone punkty wzdłuż meridianów.
 
Akupunkturę traktuje się jako metodę medycyny alternatywnej lub niekonwencjonalnej, ale często jest skuteczna. W wielu badaniach klinicznych wykazano, że może przynosić dobre efekty terapeutyczne. Dlatego można ją rozważyć przed wdrożeniem konwencjonalnych metod leczenia, w tym farmakoterapii lub w połączeniu z nimi.

Podstawowym celem zastosowania akupunktury jest usunięcie lub zminimalizowanie bólu.
Zabieg akupunktury poleca się w leczeniu:

Dodatkowo akupunkturę wykorzystuje się przy bezsenności, uciążliwych zaparciach, bólach i zawrotach głowy i innych przewlekłych objawach chorobowych.

Akupunktura kosmetyczna

Akupunktura twarzy 

To naturalny zabieg odmładzający, który poprawia zdrowie i witalność skóry twarzy. Spotkanie trwa 45-60 minut. Rozpoczyna się masażem relaksacyjnym i rozluźniającym szyję i barki. Już sam masaż poprawia ukrwienie skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Zastosowany olejek wpływa na rozjaśnienie, odżywienie i odmłodzenie skóry. Następnie twarz jest przemywana naturalną wodą różaną, która oczyszcza, pielęgnuje i poprawia napięcie skóry. W skórę twarzy wbijane są cienkie igiełki, w zależności od rodzaju zabiegu dłuższe lub krótsze, które jednocześnie uaktywniają punkty akupunkturowe. Dzięki temu zostaje uruchomiony naturalny mechanizm regeneracji skóry, mięśnie stają się bardziej elastyczne, a skóra jędrniejsza. Po 25-30 minutach igły są wyjmowane. Zabieg kończy się masażem metodą Gua Sha oraz rollerami jadeitowym lub z różowego kwarcu. Taki masaż dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn, poprawia krążenie, redukuje zmarszczki, zmniejsza opuchliznę twarzy i cienie pod oczami. Efekty zauważalne są już po pierwszym zabiegu. Dla bardziej widocznych efektów zaleca się natomiast serię od 8 do 10 zabiegów, w częstotliwości 1 raz na tydzień.

Pinezkowanie

Pinezki to małe igiełki o długości 3-7 mm, którymi nakłuwa się linie kresowe i zmarszczki. Igiełki nie przecinają tkanek, a jedynie je rozsuwają. Zabieg jest dzięki temu bezpieczny. Zabieg wykonuje się pęsetą. Jest prawie bezbolesny – nie ma potrzeby stosować znieczulenia. Terapia zaczyna się od szczegółowego wywiadu i rozpoznania problemów, ale pierwsze efekty widoczne będą już po pierwszym-drugim zabiegu. Szybkość uzyskiwania efektów jest indywidualna. Zależy od wieku, hormonów, typu skóry oraz stopnia zmian na skórze i czasu istnienia problemu, od stylu życia i ewentualnych nałogów.

100 punktów piękności

To wkłuwanie wielu cienkich igiełek w określone biologicznie aktywne punkty na twarzy, szyi i dekolcie. Igiełki nie przecinają skóry, nie niszczą komórek, jak np. igły iniekcyjne a jedynie rozsuwają tkanki. Za pomocą tego zabiegu rozpoczyna się proces uruchamiania naturalnych mechanizmów regeneracji, samoleczenia i odmładzania twarzy, całego organizmu i jego układów. Zabieg pozwala na zahamowanie procesu starzenia, ale nawet pozwala go cofnąć. Uruchamiane są systemy oczyszczania organizmu z toksyn, poprzez uruchamianie krążenia limfy, skóra oczyszcza się z wyprysków i krostek, które są wywołane toksynami. Dzięki technice 100 punktów piękności uzyskuje się wsparcie w depresji, przy leczeniu zatok, wsparcie przy zapaleniu mięśnia twarzowego i trójdzielnego, wsparcie w migrenach. uruchomienie systemów oczyszczania organizmu z toksyn, poprzez poprawę krążenia limfy – skóra oczyszcza się z rożnego rodzaju wysypek i pryszczy,

Akupunktura ust

Akupunktura ust daje możliwość ich naturalnego powiększenia i ujędrnienia, bez środków chemicznych. Dzięki akupunkturze usta są naturalnie pełne. Zachowują naturalny i indywidualny kształt. Są pięknie czerwone i zmysłowe. Podczas zabiegu usta są pokrywane kremem dającym miejscowe znieczulenie. Szybkość uzyskiwania efektów jest indywidualna. Zależy od wieku, hormonów, typu skóry oraz stopnia zmian na skórze i czasu istnienia problemu, od stylu życia i ewentualnych nałogów.

Akupunktura na cellulit

Akupunktura w walce z cellulitem wpływa na poprawę funkcji metabolicznych, krążenia krwi i limfy, detoksykację organizmu, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Dzięki temu wspiera likwidację charakterystycznej dla cellulitu „skórki pomarańczowej” poprawia koloryt skóry i jej napięcie w obszarach problematycznych. Typowa seria zabiegów mających na celu likwidację cellulitu trwa od dwóch do trzech miesięcy, a zabiegi odbywają dwa razy w tygodniu. Idealnym rozwiązaniem jest po zakończeniu serii zabiegów kontynuowanie zabiegów podtrzymujących raz w miesiącu. W zależności od indywidualnej pacjentki czas trwania serii zabiegów może się różnić. Każda sesja zajmuje zwykle 60-90 minut. Podczas zabiegu wykorzystuje się punkty akupunktury zarówno ogólne, jak i lokalne: uda i pośladki oraz masaż bańką. Najważniejsze, że nie występują tu poważne działania uboczne, nie ma ryzyka zniekształcenia zarysów ciała czy powstania blizn. Efekty są widoczne już po 5 – 6 tygodniach, jednak zawsze będą zależały od danej osoby i preferowanego przez nią trybu życia. Jeżeli nie jest możliwe kontynuowanie zabiegów podtrzymujących, zaleca się powtarzanie całej serii zabiegów co rok.

Gua Sha

Jest to zabieg polegający na delikatnym zdrapywaniu naskórka specjalnym narzędziem w celu poprawy krążenia krwi i wzmocnienia ogólnoustrojowej energii życiowej Qi.

W zabiegu używa się kamieni Gua Sha, które wykonane są z jadeitu, różowego kwarcu, kamienia bian lub rogu bawoła. Każde z nich ma swoje unikalne właściwości i jest uważane za korzystne dla zdrowia. Przed rozpoczęciem masażu, na skórę nakłada się olejek, balsam lub maść, które sprawiają, że narzędzie z łatwością będzie się przesuwać po powierzchni skóry, minimalizując ryzyko podrażnienia. Masaż wykonuje się poprzez przyłożenie narzędzia do skóry i wykonywanie ruchów ślizgających i zdrapujących, najczęściej wzdłuż włókien mięśniowych i meridianów.

Po zabiegu skóra pacjenta często przybiera czerwonawy odcień, wynikający z wybroczyn czyli wynaczynień krwi z naczyń kapilarnych do skóry. Jest to bezpośredni efekt pobudzenia krążenia krwi. Zwykle zanika on w ciągu kilku dni, jednocześnie przynosząc ulgę w dolegliwościach bólowych oraz napięciu mięśniowym.

Ogólne korzyści

1.Pobudzanie krążenia krwi
Technika ta pobudza krążenie poprzez zdrapywanie skóry, co przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w masowanych obszarach. Zwiększone krążenie krwi przyspiesza proces gojenia, pomagając organizmowi w usuwaniu szkodliwych substancji i ułatwiając dostarczanie tlenu oraz składników odżywczych do tkanek.

2.Oddziaływanie na mięśnie i tkanki łączne
Gua Sha wpływa na mięśnie oraz otaczające je powięzi i tkanki łączne. Masaż pomaga rozluźnić napięcie mięśniowe, co prowadzi do redukcji bólu i dyskomfortu.

3.Usuwanie toksyn
Masaż Gua Sha uaktywnia układ limfatyczny i krwionośny, co sprzyja eliminacji toksyn z organizmu. Pod wpływem zabiegu następuje wyrównanie przepływu energii życiowej Qi, której zaburzenia mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych związanych z zatrzymaniem toksyn w ciele. 

Masaż Gua Sha pomaga w:
Przeciwwskazania:

Konchowanie

Polega na spalaniu specjalnej świecy/konchy przyłożonej do wlotu kanału słuchowego – ucha zewnętrznego. 

Podczas takiego przyłożenia spalająca się świecą tworzy podciśnienie w kanale usznym, jest to tzw. “efekt komina. Powstałe podciśnienie, prowadzi do regulacji ciśnienia w zatokach i na błonie bębenkowej i  jest odczuwalne jako lekkość i ulga. W trakcie spalania uwalniają się też olejki eteryczne, esencje ziołowe- produkty z zastosowanej konchy, działające kojąco na okoliczne struktury. Ucho i okolice są rozgrzewane, przyjemne ciepło przynosi większe krążenie, poruszenie limfy, z drugiej strony działanie prądu podciśnienia wyciąga osady i zanieczyszczenia z ucha. 

Konchowanie jest zabiegiem działającym dobroczynnie na pacjenta na wielu poziomach, fizycznym, emocjonalnym i energetycznym. Zabieg nie tylko jest stosowany do usunięcia nadmiaru woskowiny z kanału słuchowego. Na poziomie fizycznym zabieg przynosi ulgę w dolegliwościach w obrębie twarzy:

Efektem jest także wyciszenie systemu nerwowego, a co za tym idzie relaksacja i większe możliwości logicznego myślenia. Zabieg powoduje lokalną aktywację limfy, podniesienie odporności i lepsze radzenie ze stanami zapalnymi.  Konchowanie uszu ma regulacyjny wpływ na ciśnienie śródczaszkowe, dlatego stosowane jest na bóle głowy i migreny.

Ciepło spalania konchy stymuluje i  pobudza punkty receptorowe, punkty akupunkturowe na małżowinie usznej i w okolicy zapewniając prawidłowy przepływ energii w okolicznych meridianach, działa to też na zakończenia nerwowe, dzięki czemu impuls dociera do ważnych struktur. Działanie w okolicach ucha i na twarzy jest znakomitą terapią dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu z centralnym układem nerwowym.

Wskazania do zabiegu
Jak przygotować się do zabiegu oczyszczania uszu

Konchowanie uszu zawsze poprzedzone jest wywiadem, żeby poznać dolegliwości pacjenta. Następnie pacjent jest informowany o przeciwwskazaniach do zabiegu. Terapeuta tłumaczy pacjentowi, jak wygląda zabieg świecowania uszu i jakie odczucia mogą mu towarzyszyć. Zabieg poprzedza masaż uszu i okolic, w tym celu używane są wysokiej jakości olejków. Ucho osoby poddawanej zabiegowi jest natłuszczone- żeby szczelnie przyłożyć konchę, a naokoło ucha jest położona warstwa tkaniny lub ręcznika papierowego zabezpieczająca włosy i twarz pacjenta. Następnie przykładana jest zapalona na szczycie koncha do ujścia kanału słuchowego pacjenta- proces spalania jednej konchy trwa od 15 do 20 min – po zakończeniu spalania koncha jest gaszona a  ujście kanału słuchowego delikatnie oczyszczane i procedurę powtarza się na drugim uchu.

Po zabiegu jeszcze raz przemasowuje się uszy i okolice. Tamponem z bawełnianej waty zabezpieczamy ucho – tak, żeby do kanału nie dostało się zimne powietrze. Należy pamiętać o unikaniu przeciągów, zimna, wiatru i nagłego wychłodzenia, najlepiej ubrać się ciepło, założyć czapkę lub opaskę,  chustkę i udać się do domu, żeby dalej odpoczywać.

Jak często można robić świecowanie uszu?

Jednorazowe świecowanie uszu można wykonywać jako zabieg relaksujący i oczyszczający. Najlepsze efekty osiąga się działając w  serii  zabiegów co dwa dni, zabieg jest delikatny i częstotliwość taka będzie miał wysokie terapeutycznie wyniki. Jeżeli stan pacjenta jest zadowalający – można serię rozciągnąć na 1-3 zabiegów w tygodniu. 

Minimalna terapeutyczna seria składa się z 3 zabiegów. W niektórych przypadkach serię można ułożyć na 7 zabiegów. Po przerwie można wrócić do konchowania, jeżeli pierwsza seria wymaga wzmocnienia. 

Przeciwwskazania

Świecowanie jest stosowane powszechnie, żeby oczyścić uszy, ale jego działanie prozdrowotne jest dużo ważniejsze: ogrzewa struktury, uwalnia tam zioła i olejki eteryczne, poprawia krążenie krwi i limfy, reguluje ciśnienie, wpływa aktywnie na nos, uszy, oczy, zatoki, okoliczne nerwy, punkty akupunkturowe, problemy ze stanami zapalnymi, bólami głowy i słabą odpornością i kolejna ważna sprawa- koi układ nerwowy, relaksuje i pozostawia w dobrym nastroju.

Moksoterapia

Moksoterapia to metoda oddziaływania na punkty na ciele przy pomocy wysokiej temperatury. Moksą nazywana jest występująca powszechnie w Chinach, ale i w Europie, bylica pospolita, która jest preperowana w odpowiedni sposób i wykazuje właściwości lecznicze.
Zabieg moksoterapii

Moksę zbliża się do punktu (nie dotykając skóry), na taką odległość, aby pacjent zaczął odczuwać silne ciepło w punkcie. Istnieje kilka technik moksowania w zależności od tego jaki efekt oczekujemy osiągnąć (tonizacji, harmonizacji lub rozproszenia). W zależności od wybranej techniki zabieg może trwać do 30 minut.

Zabieg stosuje się w przypadkach spadku odporności, w stanach zapalnych, w przypadkach bólu mięśni i stawów. Moksa ma również dobroczynny wpływ na ogólną kondycję organizmu, między innymi normalizując krążenie krwi. W kontekście TCM stosowanie moksy ma za zadanie uzupełniać niedobory energii Qi oraz Yang, a także ogrzewać organizm, rozpraszając wewnętrzne i zewnętrzne patogeny (Wiatr, Zimno).

Przeciwwskazania

Ziołolecznictwo

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM), zarówno dzisiaj, jak i przed tysiącami lat, wykorzystuje zioła, którymi w rozumieniu TCM mogą być wysuszone i rozdrobnione części roślin i zwierząt, muszle mięczaków, jak również naturalnie występujące w przyrodzie minerały. Terapia ziołami jest ważnym elementem w regulowaniu zaburzeń wewnętrznych i we wzmacnianiu substancji witalnych ciała – Qi, Krwi, Esencji. Połączona z zabiegami akupunktury, akupresury oraz dietoterapii pozwala na całościowe podejście do zdrowia człowieka i znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Leczenie ziołami stanowi zasadniczy element terapii podczas zabiegu

Dietetyka

Dietetyka wg tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) stanowi profilaktykę zdrowia.

 Pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym takim jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, astma czy choroby krążenia. Wszystko co jemy, zarówno owoce, warzywa, mięso czy napoje mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednio dobrane produkty mogą nas wzmacniać a nawet leczyć.

W TCM w celu zachowania zdrowia należy tworzyć wewnętrzne środowisko organizmu, które dostosowuje się dynamicznie w interakcji z otaczającym światem. Dietetyka chińska podkreśla, że wraz ze zmianami pór roku pojawia się potrzeba dostosowania rodzaju aktywności, nawyków i sposobu odżywiania do indywidualnej konstytucji i zaburzeń równowagi energetycznej organizmu.

Dieta to stan dynamiczny, musi zmieniać się wraz ze stanem zdrowia, wiekiem, aktywnością fizyczną oraz porami roku. Podczas wizyt wprowadzane są elementy dietetyki wg TCM.

Koreańska akupunktura dłoni

Koreańska akupunktura dłoni (KHT) to system mikroakupunktury bazujący na tym, iż dłonie odzwierciedlają anatomię i fizjologię całego ciała.

Funkcje narządów wewnętrznych można kontrolować poprzez stymulację punktów na dłoniach w celu zapobiegania i leczenia dolegliwości. Odwzorowanie prawie wszystkich tradycyjnych punktów akupunktury ciała na dłoniach pozwala na zastosowanie większości technik stosowanych w akupunkturze ciała. KHT jako system mikroakupunktury oferuje inwazyjne i nieinwazyjne (dysk akupresurowy, magnes) opcje terapii, niewielką bolesność lub dyskomfort dla klienta.

Igły do mikroakupunktury są znacznie krótsze niż tradycyjne igły do akupunktury i głębokość nakłucia jest znacznie mniejsza (1-2mm). Dlatego częstotliwość działań niepożądanych jest niezwykle niska.
 
Zaleca się unikania KHT u osoby z:

Akupunktura na redukcję blizn

Mechanizm działania akupunktury w leczeniu blizn opiera się na teorii energetyki ciała, która zakłada, że zdrowie jest wynikiem harmonijnego przepływu energii Qi przez system meridianów.

Stymulacja właściwych punktów na meridianach poprzez igły akupunkturowe ma za zadanie przywrócenie równowagi przepływu Qi, co prowadzi do poprawy zdrowia.  W przypadku blizn, akupunktura może stymulować przepływ krwi i limfy w dotkniętym obszarze, przyspieszając proces gojenia i zmniejszając widoczność blizn.

Stosowanie akupunktury przyczynia się do poprawy wyglądu blizn, ale także zmniejszenia dolegliwości bólowych,  poprawy elastyczności skóry i redukcji zgrubień bliznowatych. Praca z  igłą powoduje nakręcanie starych włókien kolagenowych na igłę, niszczenie ich i pobudzanie organizmu do produkcji nowego, własnego kolagenu, przez co zmniejsza się widoczność blizn a tkanka staje się elastyczniejsza.

Przeciwwskazania:
Potencjalne skutki uboczne: